Tel.: 00420 354 607 222 Čeština Deutsch English

Kolonáda Solného a Lučního pramene

Kolonáda Solného a Lučního pramene

Původní dřevěné pavilony z roku 1817 byly nahrazeny otevřenou sloupovou stavbou v roce 1826. Poté, co byla kolonáda stržena vichrem, začalo se roku 1839 se stavbou nových pavilonů. Nestabilní slatinné podloží vyžadovalo zapuštění stovek pilotů.  Dle projektu architekta Filouse byla stavba dokončena během 12 měsíců a roku 1843 slavnostně otevřena.

Klasicistní stavbu tvoří tři v ose propojené pavilony. Centrální nejvyšší budova s antickou střechou je dominantou kolonády. Solný pramen se nachází v severním pavilonu a Luční pramen vyvěrá v jižní části. Ústřední budova i obě boční části vytvářejí ideální prostory pro prosvětlenou výstavní galerii. Radnice města Františkovy Lázně na kolonádě pořádá pravidelné výstavy.

Prameny v obou pavilonech jsou volně přístupné. Klasicistní stavba, její renesanční prvky a decentní štuková výzdoba vkusně doplňují ráz parkového prostředí. V době komunistického režimu se kolonáda jmenovala Nižnětagilská. Jméno vycházelo z názvu Nižnij Tagil, což je jméno družebního města Františkových Lázní v Rusku.

Pramen: Solný, Luční

Františkovy Lázně kolonáda Solného a Lučního pramene

Pro návrat na vstupní stránku o kolonádách ve Františkových Lázních klikněte zde.

Často používané názvy a chybná slovní spojení se slovy Kolonáda Solného a Lučního pramene:

Kolonáda Solná a Luční dále často pak kolonáda Solnoluční nebo promenáda Solná a také promenáda Luční. Často také kolonáda Solná a Solný Luční pramen Františkovy Lázně.

 

lazne-erika-frantiskovy-lazne-pruh-delici

Letní pobyt v lázních, 2024
Letní pobyt ve Františkových Lázních na 6 nocí. Těšíme se na Vás.

Letní pobyt v lázních na 6 nocí (7 dnů) za výhodnou cenu. Aktuální - AKČNÍ nabídka pobytů v lázních v CENÍKY-AKCE.

Podzim v lázních, 2024
Podzimní pobyt v lázních na 6 nocí.

Akční cena za podzimní lázeňský pobyt s polopenzí a procedurami v lázeňském domě Erika ve Františkových Lázních. Všechny pobyty v akci lázní viz. CENÍKY.

Advent v lázních, 2024
Adventní pobyt ve Františkových Lázních na 6 nocí. Těšíme se na Vás.

Adventní pobyt v lázních na 6 nocí (7 dnů) za výhodných 11 000,-Kč. Aktuální - AKČNÍ nabídka pobytů v lázních v CENÍKY-AKCE.