Tel.: 00420 354 607 222 Čeština Deutsch English

Kolonáda Solného a Lučního pramene

Kolonáda Solného a Lučního pramene

Původní dřevěné pavilony z roku 1817 byly nahrazeny otevřenou sloupovou stavbou v roce 1826. Poté, co byla kolonáda stržena vichrem, začalo se roku 1839 se stavbou nových pavilonů. Nestabilní slatinné podloží vyžadovalo zapuštění stovek pilotů.  Dle projektu architekta Filouse byla stavba dokončena během 12 měsíců a roku 1843 slavnostně otevřena.

Klasicistní stavbu tvoří tři v ose propojené pavilony. Centrální nejvyšší budova s antickou střechou je dominantou kolonády. Solný pramen se nachází v severním pavilonu a Luční pramen vyvěrá v jižní části. Ústřední budova i obě boční části vytvářejí ideální prostory pro prosvětlenou výstavní galerii. Radnice města Františkovy Lázně na kolonádě pořádá pravidelné výstavy.

Prameny v obou pavilonech jsou volně přístupné. Klasicistní stavba, její renesanční prvky a decentní štuková výzdoba vkusně doplňují ráz parkového prostředí. V době komunistického režimu se kolonáda jmenovala Nižnětagilská. Jméno vycházelo z názvu Nižnij Tagil, což je jméno družebního města Františkových Lázní v Rusku.

Pramen: Solný, Luční

Františkovy Lázně kolonáda Solného a Lučního pramene

Pro návrat na vstupní stránku o kolonádách ve Františkových Lázních klikněte zde.

Často používané názvy a chybná slovní spojení se slovy Kolonáda Solného a Lučního pramene:

Kolonáda Solná a Luční dále často pak kolonáda Solnoluční nebo promenáda Solná a také promenáda Luční. Často také kolonáda Solná a Solný Luční pramen Františkovy Lázně.

 

lazne-erika-frantiskovy-lazne-pruh-delici

Pobyt,lázně,velikonoce,akce
Velikonoční pobyt ve Františkových Lázních na 6 nocí. Těšíme se na Vás.

Velikonoční pobyt v lázních na 6 nocí (7 dnů) za výhodných 10 200,-Kč. Aktuální - AKČNÍ nabídka pobytů v lázních v CENÍKY-AKCE.

Jarní nabídka pobytu na 6 nocí ve Františkových Lázních v hotelu
Jarní a sezonní pobyt v lázních na 6 nocí od 11 800,-Kč

Akční cena za lázeňský pobyt s polopenzí a procedurami v lázeňském domě Erika ve Františkových Lázních. Všechny pobyty v akci lázní viz. CENÍKY.

Letní nabídka pobytu na 6 nocí - 7 dnů ve Františkových Lázních, spa hotel
LETNÍ pobyt na 6 nocí - 7 dnů v lázních

Akční nabídka pobytu v lázních na léto 2023 hotel ERIKA**** ve Františkových Lázních s lázeňskými procedurami, bohatou polopenzí a využíváním wellness. Další pobyty v lázních CENÍKY.